Utjecaj nesvjesnog na emocije i motivaciju

Naslovnica > Novosti i obavijesti > Utjecaj nesvjesnog na emocije i motivaciju

Na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, 27. veljače 2024. održana je četvrta u nizu radionica Škola emocija i motivacije. Na radionicama se iz četiri različite psihoterapijske perspektive govorilo o emocijama i motivaciji. Radionice su bila jedna su od tri aktivnosti kompetitivnog projekta Sveučilišta u Zagrebu Što pokreće čovjekovo ponašanje? kojem je nositelj Fakultet filozofije i religijskih znanosti.

Tema četvrte radionice bila je Utjecaj nesvjesnog na emocije i motivaciju. Voditelj radionice bio je Tomislav Kuljiš, osnivač integralne tjelesne psihoterapije. Polaznici radionice imali su prigodu upoznati osnovne postulate integralne tjelesne psihoterapije, odnosno način na koji taj psihoterapijski pravac razumije emocije i  motivaciju. Kao osnovno polazište istaknuta je činjenica da izvor vlastitih životnih odluka i motivacije ne bismo trebali tražiti u sferi svjesnoga već u sferi nesvjesnoga koja je neodvojiva od našega tijela. Naime, u toj sferi nalazimo pohranjena rana iskustva i emocije, koje su kao ugrađeni manual za interakciju jedinke sa svijetom, koji uvelike određuju našu percepciju i tumačenje vanjskih zbivanja, no koja jest promjenjiva, tj. izlječiva. Cilj integralne tjelesne psihoterapije jest što bolje upoznati vlastiti unutarnji svijet, vlastito nesvjesno, kako bismo bolje razumjeli i sami sebe, ali i negativna iskustva zamijenili pozitivnima, te razumjeli druge i  s njima gradili kvalitetne odnose.

OPIS RADIONICE