Predstavljena knjiga „Tko su te filozofkinje?“

Naslovnica > Novosti i obavijesti > Predstavljena knjiga „Tko su te filozofkinje?“

Na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti je 25. studenoga 2021. na blagdan svete Katarine, zaštitnice filozofa, teologa, nastavnika, studenata i izdavača knjiga, održano predstavljanje knjige „Tko su te filozofkinje?“, deset autora pod uredničkom rukom Barbare Ćuk. Knjiga upečatljivog naziva oblikovana kao pitanje, čitateljskoj publici pruža zanimljiv odgovor i otkriva neobične živote te inspirativan rad  poznatijih, ali i zaboravljenih ili nepravedno marginaliziranih filozofkinja iz različitih dijelova Sjedinjenih Američkih Država, Europe i Hrvatske, u kojoj prve filozofkinje djeluju već od druge polovice šesnaestoga stoljeća. Uz urednicu na predstavljaju su sudjelovali radijski urednik i voditelj Marito Mihovil Letica, povjesničar Trpimir Vedriš s Filozofskog fakulteta te predstavnici autora Ivana Skuhala Karasman i Luka Boršić  s Instituta za filozofiju.

Knjiga „Tko su te filozofkinje?“ napisana je iz želje da širi krug čitalačke publike zainteresirane za filozofiju upozna s manje poznatim dijelom povijesti filozofije. Iako su Hannah Arendt ili Martha Nussbaum imena čija je misao relativno često prisutna u domaćim znanstvenim radovima, opusi pojedinih filozofkinja koje su predstavljene u ovoj knjizi gotovo su potpuno nepoznati. A bez filozofkinja povijest filozofije ostaje nepotpuna. Iako je posljednjih dvadesetak godina izrazito poraslo zanimanje za njihovu misao i doprinos različitim filozofskim disciplinama i kulturi uopće, još uvijek su mnoge od njih u Hrvatskoj nepoznate čak i širem krugu samih filozofa. Opusi koji su predstavljeni u knjizi „Tko su te filozofkinje?“ nisu samo zanimljivi već otkrivaju i jednu „drugu“ povijest filozofije i potiču na promišljanje o filozofskom kanonu, o biti i smislu filozofije.

U pripremi knjige su uz nastavnike Fakulteta filozofije i religijskih znanosti sudjelovali stručnjaci iz drugih znanstvenih i obrazovnih institucija, pretežito pišući o autoricama koje su sami odabrali. U knjizi tako možete saznati o radu filozofkinja pitagorejki, Herrad iz Hohenburga, Margarete Porete, Mary Astell, Émilie du Châtelet, Helene Druskowitz, Lou Salomé, Hannah Arendt, Marthe Craven Nussbaum, ali i o hrvatskim filozofkinjama koje su djelovale od druge polovice šesnaestoga stoljeća, počevši od Maruše Gundulić Gučetić, do 1950. godine.

Riječ je o prvom svesku u kojem urednica i autori tekstova čitateljima, ljubiteljima filozofije, predstavljaju ženska lica i ideje koje pripadaju kontinuiranoj tradiciji originalnih doprinosa žena povijesti filozofije. Knjiga je izdana u suradnji Fakulteta filozofije i religijskih znanosti u Zagrebu i Naklade Breza.