Ontološki dokazi – od forme do stvarnosti (14.3.2023.)

Naslovnica > Novosti i obavijesti > Ontološki dokazi – od forme do stvarnosti (14.3.2023.)

Razmatra se problem smisla i uloge ontološkoga dokaza te pitanje stvarnoga ontološkoga statusa i sadržaja formalnoga ontoteološkoga sustava. Tematiziraju se otvorena pitanja u Kantovoj kritici ontoloških dokaza i problematika ideje Boga u Kantovoj filozofiji, u strukturalnoj povezanosti s Gödelovim ontološkim dokazom i njegovom kritikom Kantova pristupa. Može se pokazati da Kantov opis ideje Boga formalno sadrži inačicu dokaza mogućnosti Božje opstojnosti. Analiziraju se pojmovi „nužne opstojnosti“ i „biti“ predmeta i njihova uloga u (Gödelovu) ontološkom dokazu. U moralnoj interpretaciji, postavlja se pitanje je li moguće formalno definirane moralne dužnosti shvatiti kao „božanske zapovijedi“ bez pretpostavke objektivne Božje opstojnosti (Kant, Opus postumum VII)? Posebno se osvrćemo na pitanje razlikovanja formalnoga sustava kao „autonomne“ tvorbe s odgovarajućim modelom i objektivnoga opisa stvarnosti.

PREDAVAČ

Prof. dr. sc. Srećko Kovač, Institut za filozofiju, Zagreb, u mirovini

MJESTO I VRIJEME ODRŽAVANJA

Predavanje će se održati na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu (Jordanovac 110) u dvorani P. H. Kolvenbach u utorak, 14. ožujka 2023. s početkom u 15:00 h