Održan međunarodni znanstveni skup „Dante Alighieri: pjesnik, teolog i filozof“

Naslovnica > Novosti i obavijesti > Održan međunarodni znanstveni skup „Dante Alighieri: pjesnik, teolog i filozof“

U ponedjeljak 23. svibnja 2022. na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, kao dio prigodnoga obilježavanja 700. obljetnice smrti Dantea Alighierija, održan je međunarodni znanstveni skup „Dante Alighieri: pjesnik, teolog i filozof“. Skup su organizirali Fakultet filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu i Institut sv. Tome Akvinskog, u suradnji s Teološkim fakultetom Sveučilišta u Fribourgu (Švicarska), Biblioteca Domenicana di Santa Maria Novella „Jacopo Passavanti“ iz Firence i „Memorie Domenicane“ iz Firence. Jezici skupa bili su hrvatski, francuski, talijanski i engleski.

Promišljati o Danteu kao pjesniku, teologu i filozofu nova je perspektiva koja je privukla interes kulturne i znanstvene javnosti. No iznimno dobroj posjećenosti skupa zasigurno su doprinijeli i vrsni predavači, među kojima se isticao Ruedi Imbach, umirovljeni profesor filozofije Sveučilišta Sorbonne u Parizu, dugogodišnji profesor Sveučilišta u Fribourgu (Švicarska), vrstan poznavatelj Danteova djela i misli, te jedan je od najpoznatijih europskih povjesničara srednjovjekovne filozofije. Profesor Imbach održao je „lectio magistralis“ pod naslovom „‘Le plus petit parmi les philosophes’. L’apport de Dante à l’histoire de la philosophie“ (‘Najmanji među filozofima’. Danteov doprinos povijesti filozofije). Za ovu je prigodu s francuskog na hrvatski jezik prevedena i predstavljena najnovija knjiga Ruedija Imbacha „Portret pjesnika kao filozofa. O filozofiji Dantea Alighierija“.

Nakon pauze, skup je nastavljen izlaganjima nizom novih istraživanja o Danteu. Temu „Dante et la philosophie comme chemin, rencontre et don“ (Dante i filozofija kao put, susret i dar) izložio je Anto Gavrić s Fakulteta filozofije i religijskih znanosti ravnatelj Instituta sv. Tome Akvinskog. Uslijedila su dva pozvana predavanja. Andrea Robiglio, sa Sveučilišta u Leuvenu u Belgiji (De Wulf-Mansion Centre for Ancient, Medieval and Renaissance Philosophy) imao je izlaganje pod naslovom „Dante and the Syllogism of Love“ (Dante i silogizam ljubavi), a zatim je Marina Novina, s Fakulteta filozofije i religijskih znanosti, izložila temu „Dante as a Poet of Science“ (Dante kao pjesnik znanosti). Talijanski dominikanac iz Firence, Luciano Cinelli (Memorie Domenicane, Biblioteca Domenicana di Santa Maria Novella) prikazao je svoja istraživanja „Dante e i Predicatori, passando per la Commedia“ (Dante i dominikanci, prolazeći kroz Božanstvenu komediju). Prevoditelj Danteove „Božanstvene komedije“ Božidar Petrač (Matica hrvatska, Društvo hrvatskih književnika), govorio je o Danteovoj recepciji u Hrvatskoj. U završnom izlaganju, likovni kritičar Milan Bešlić govorio je o Danteu u djelima suvremenih hrvatskih umjetnika. Sažeci predavanja mogu se vidjeti u prigodno objavljenoj Knjižici sažetaka.

Skup je završen raspravom o aspektima istraživanja Danteove misli i djela te o njegovoj aktualnosti. Sudionici skupa, koji se mogao pratiti i online na platformi Zoom, imali su prigodu slušati još neobjavljene ulomke iz Danteove Božanstvene komedije, u prijevodu Božidara Petrača, a u interpretaciji dramske umjetnice Anje Šovagović Despot, što je uz znanstveno i kulturno skupu dalo i umjetničko obilježje.

Međunarodni skup o Danteu medijski su popratili Hrvatska televizija i Laudato TV.