Održan Međunarodni interdisciplinarni znanstveni skup Snaga slabosti

Naslovnica > Novosti i obavijesti > Održan Međunarodni interdisciplinarni znanstveni skup Snaga slabosti

U prostorima Fakulteta filozofije i religijskih znanosti 5. lipnja 2023. održan je Međunarodni interdisciplinarni znanstveni skup Snaga slabosti. Skup su organizirali Fakultet filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Institut sv. Tome Akvinskog u Zagrebu, Centar za rehabilitaciju Zagreb, Papinsko sveučilište sv. Tome Akvinskog  (Angelicum), Rim i Katolički bogoslovni fakultet Univerziteta u Sarajevu. Nakon pozdravnih riječi i riječi dobrodošlice dekana Fakulteta filozofije i religijskih znanosti prof. dr. sc. Ivana Šestaka skup je održan u tri bloka s po tri pozvana predavanja u kojima su predavači iz filozofske, sociološke, psihološke, teološke i medicinske perspektive progovorili o slabosti i ranjivosti kao fenomenima svakoga i svakodnevnoga čovjekova iskustva, ali i kao izvoru snage i kreativnosti. Na kraju svakog bloka izlaganja uslijedila je kraća rasprava.

U prvom bloku doc. dr. sc. Marina Novina, Fakultet filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, izložila je temu Filozofija, kulturai zdravlje. Značaj filozofskih i socioloških aspekata za definiranje zdravlja, dijagnostiku bolesti i očuvanje zdravlja, a zatim je doc. dr. sc Martina Vuk Grgić, Sveučilište u Fribourgu i Hrvatsko katoličko sveučilište, prikazala Ranjivost kao pojam i iskustvo, a dr. sc Sanda Smoljo-Dobrovoljski, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, izložila temu Snaga ranjivosti u procesu psihološko-duhovnog sazrijevanja.

U drugom bloku predavanja, prof. dr. sc. Tonči Matulić, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, progovorio je o temi Nadilaženje razumskog proturječja sintagme snaga slabosti u teologijskom shvaćanju odnosa božanske milosti i ljudske slabosti, a zatim je umirovljeni prof. dr. sc. Stipe Jurič, Papinsko sveučilište sv. Tome Akvinskog – Angelicum, Rim, istaknuo biblijsku perspektivu pod naslovom Božja slabost jača je od ljudi. Doc. dr. sc. Saša Horvat, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci izložio poveznicu između teorije evolucije i fenomena boli pod naslovom Bol – kazna ili snaga života?

U posljednjem, trećem bloku izlaganja dr. sc. Silvana Pavlinović, Studij hotelijerstva i gastronomije u Makarskoj Sveučilišta u Splitu, prof. dr. sc. Gordana Pelčić, Medicinski Fakultet Sveučilišta u Rijeci i izv. prof. dr. sc. Suzana Vuletić, Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku iznijele rezultate istraživanja na temu Slabosti i snage adolescenata s tjelesnim oštećenjem i njihov pogled na zdravstveni status, dok su mr. sc. Teodora Not i psihologija, akademska slikarica Tara Beata Racz iz Centra za rehabilitaciju Zagreb  u izlaganju Snaga slabih: invaliditet kao izvor kreativnosti i ljubavi progovorile o iskustvima iz prakse. Treći blok izlaganja zatvorio je prof. dr. sc. Anto Gavrić, Fakultet filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu temom Jedinstvenost u različitosti.

Simpozij je zatvoren predstavljanjem knjige švicarskog filozofa Alexandrea Jolliena, Pohvala slabosti koju su za ovu prigodu s francuskoga preveli prof. dr. sc. Anto Gavrić i Benedikt Tutić, a objavila Dominikanska naklada Istina. Značaj teme ovoga međunarodnog interdisciplinarnog znanstvenog skupa nije potrebno dodatno apostrofirati što je nazočnošću na ovom skupu potvrdila akademska i šira javnost, koja je pri dolasku i tijekom pauza imala prigodu obogatiti se plodovima spoja teorije i prakse koji je slabost pretočio u jakost i kreativnost, razgledavanjem izložbe koju su u prostorima Fakulteta filozofije i religijskih znanosti za ovu prigodu priredili djelatnici i korisnici Centra za rehabilitaciju Zagreb.

Hrvatska televizija je objavila prilog o simpoziju koji možete pogledati ovdje.