CePOZiR organizira: Slikom i tekstom o filozofiji (23.5.2023.)

Naslovnica > Novosti i obavijesti > CePOZiR organizira: Slikom i tekstom o filozofiji (23.5.2023.)

U filozofskim krugovima nedovoljno poznat, srednjovjekovni rukopis Hortus deliciarum jedno je od najneobičnijih i najzanimljivijih djela u povijesti europske knjige. Njegova vrijednost ne nalazi se samo u širini građe koju obuhvaća, u raznovrsnosti pisanih formi koje sadrži (stihovi, proza i dijaloške forme, glazbeni zapisi) i mnoštvu slika kojima obiluje, nego i u specifičnoj metodi kombiniranja slike i teksta. Autorica rukopisa, Herrad iz Hohenburga, u djelu prikazuje i tumači različite dimenzije očitovanja života čovjeka i povijesti ljudskoga roda kao kretanje koje ima svoje ishodište, principe po kojima se odvija i cilj u kojemu čovjek kao razumno i slobodno biće sudjeluje. Nudi i promišljen prikaz filozofije koji je za povjesničara filozofije važan kao primjer djela srednjovjekovne žene te otvara mnoge zanimljive teme poput pitanja o kanonu, autorstvu ili stanju proučenosti opusa filozofkinja, ali i zbog samog koncepta filozofije koji razvija. Kakvu filozofiju preferira Herrad, na što potiče svoje čitatelje i kako to čini?

PREDAVAČICA

izv. prof. dr. sc. Barbara Ćuk (Sveučilište u Zagrebu, Fakultet filozofije i religijskih znanosti)

MJESTO I VRIJEME ODRŽAVANJA

Predavanje će se održati na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu (Jordanovac 110)u dvorani P. H. Kolvenbach u utorak, 23. svibnja 2023. s početkom u 15:00 h