Židovstvo kroz odnos religije i znanosti

Naslovnica > Novosti i obavijesti > Židovstvo kroz odnos religije i znanosti

Židovstvo kroz odnos religije i znanosti

Je li odnos religije i znanosti uopće problem u židovstvu? Ima li razlike u pogledu na taj odnos za Židova koji je pobožan i Židova koji sebe definira ateistom? Je li religija sa svojim propisima zapreka znanstvenoj slobodi? Što je sa znanstveno-povijesnim proučavanjem svetih židovskih tekstova – Tore/Talmuda/Midraša tj. može li to biti opasno za židovsku religijsku praksu? – ovo su samo neke od tema koje otvaramo i pitanja koja nastojimo pojasniti kroz akademski razgovor s Glavnim rabinom, a sve u cilju promišljanja o temeljnom pitanju: koliko je uistinu složen odnos razuma i religijskog vjerovanja u židovstvu?

Gost
Glavni rabin prof. dr. sc. Kotel Da-Don (Židovska zajednica Bet Israel u Hrvatskoj; Sveučilište u Zagrebu, Filozofski fakultet)
Voditelj
Dr. sc. Dan Đaković (Sveučilište u Zagrebu, Fakultet filozofije i religijskih znanosti)