info@ffrz.unizg.hr +385 1 2094 440

Održan osmi po redu simpozij Bioetika i aporije psihe

Naslovnica > Novosti i obavijesti > Održan osmi po redu simpozij Bioetika i aporije psihe

Teme ovogodišnjeg skupa Fakulteta filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu bile su kultura empatije i mentalno zdravlje, filozofska praksa usmjerena na rad s posebnim skupinama, egzistencijalna psihoterapija u suvremenom kontekstu te unapređenje i zaštita mentalnog zdravlja u zajednici.

Osmi po redu međunarodni transdisciplinarni simpozij “Bioetika i aporije psihe” održan je u prostorijama Fakulteta filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.

Skup slijedi višegodišnju tradiciju interdisciplinarnog i transdisciplinarnog susreta i dijaloga stručnjaka iz različitih disciplina, u rasponu od psihologije, psihijatrije i sociologije, pa do filozofije, neuroznanosti, antropologije, religiologije, teologije, prava, te raznih kulturnih i umjetničkih domena, objasnio je za Universitas portal doc. dr. sc. Luka Janeš, predsjednik Organizacijskog odbora simpozija:

–  Stručnjaci i entuzijasti okupljeni su na platformi bioetičkog senzibiliteta, te usmjereni na evaluaciju i razrješavanje pitanja vezanih uz ljudsku psihu i mentalno zdravlje načelno. S posebnim fokusom na destigmatizaciju osoba s poteškoćama mentalnog zdravlja, te destigmatizaciju osoba koji rade unutar psihijatrijskog sustava. Kao i svake godine do sada – cilj je pokrenuti razne projekte i inicijative od općeg društvenog značaja, vezanih uz zaštitu mentalnog zdravlja osoba i društva.

Teme ovogodišnjeg skupa bile su kultura empatije i mentalno zdravlje, filozofska praksa usmjerena na rad s posebnim skupinama, egzistencijalna psihoterapija u suvremenom kontekstu te unapređenje i zaštita mentalnog zdravlja u zajednici.

Na ovogodišnjem skupu okupili su se izlagači iz 13 zemalja, a plenarna izlaganja održali su: danski filozof svjetskog glasa Dan Zahavi na temu »Biti ti – ili ne«, najcitiraniji hrvatski psihijatar, emeritus Miro Jakovljević, prilogom pod naslovom »Kultura empatije i promicanje mentalnog zdravlja«, španjolski filozof praktičar José Barrientos-Rastrojo s temom »Filozofske intervencije u trećem sektoru (od zatvora do udruga koje rade sa siromašnom djecom i tinejdžerima, ovisnicima, prostitutkama i imigrantima)«.

Psihijatrica iz Srbije Danijela Tiosavljević plenarno se obratila temom »Izvori moralnog i amoralnog ponašanja – jesu li moralne revolucije moguće?«, a hrvatski isusovac, psiholog i teolog Mijo Nikić diseminacijom »Empatija i milosrđe u integralnoj antropologiji«

Izlagački program obogaćen je interaktivnim radionicama i predstavljanjem zbornika radova Filozofija, bioetika i mentalno zdravlje. Službeni jezici simpozija bili su hrvatski i engleski. Skup je održan u hibridnoj varijanti koja uključuje izlaganja uživo, te u online modulu. Sudjelovanje u svim sesijama i radionicama bilo je besplatno.

Organizatori ovogodišnjeg skupa bili Centar za bioetiku Fakulteta filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatsko bioetičko društvo, Hrvatski institut za istraživanje i evaluaciju mentalnog zdravlja (HIIEMZ), Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku, Škola narodnog zdravlja „dr. Andrija Štampar“ Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatsko filozofsko društvo, Hrvatski savez udruga za mentalno zdravlje (SUMEZ), Amigdala centar, Internacionalna akademija nauka i umjetnosti u BiH, te Hrvatsko udruženje za filozofsku praksu.


Ostale novosti i obavijesti

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.