Održan međunarodni znanstveni skup „O abortusu interdisciplinarno”

Naslovnica > Novosti i obavijesti > Održan međunarodni znanstveni skup „O abortusu interdisciplinarno”

U četvrtak 27. listopada 2022. na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu održan je međunarodni znanstveni skup „O abortusu interdisciplinarno“. Skup su organizirali Fakultet filozofije i religijskih znanosti, Teološki fakultet Sveučilišta u Ljubljani i Fakultet kanonskoga prava Papinskoga sveučilišta Gregoriana u Rimu. Skup je tematski bio podijeljen u pet dijelova: Religije o abortusu, Filozofija o abortusu, Pravo o abortusu, Psihologija i psihoterapija o abortusu i Bioetika o abortusu.

Dekan Fakulteta filozofije i religijskih znanosti, prof. dr. sc. Ivan Šestak, u svojem pozdravnom govoru istaknuo je važnost interdisciplinarnog pristupa temi skupa: „Ovom skupu htjeli smo pristupiti interdisciplinarno. Zato ćemo u ovom kontekstu promotriti što o abortusu kaže mudrost kondenzirana u religijskim nasljeđima, a potom i ona koju je iznjedrio sam ljudski razum. Sasvim je razvidno da abortus traži pravnu regulativu gdje se lome mnoga koplja. Da abortus nije nikako bezazlena stvar, pokazuje činjenica da posljedice abortusa ostavljaju traga na ljudsku psihu pa se njime bave psiholozi i psihijatri. Svoju riječ o tome uputit će bioetičari, koji interdisciplinarno i pluriperspektivno razmišljaju o temama ljudskog zdravlja, smrti i života.“

Pozvano predavanje pod naslovom „Judaizam o abortusu” održao je glavni rabin Židovske vjerske zajednice Bet Israel u Hrvatskoj i izvanredni profesor judaistike na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu dr. sc. Kotel Da-Don. U svom je predavanju razmotrio status pobačaja iz perspektive judaizma dajući okupljenima uvid u različite židovske izvore koji se bave tim pitanjem. Izv. prof. dr. sc. Ivan Andrijanić s Odsjeka za indologiju i dalekoistočne studije Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održao je predavanje naslova „Pobačaj u brahmanističkoj tradiciji” usredotočivši se na pitanje pobačaja kojim se bavila tradicionalna brahmanistička (hinduistička) etika, a posebice sveto i svjetovno pravo.

Uvid u islamski pogled na abortus svojim je predavanjem pružio mr. Mevludi efendija Arslani. Izlaganjem „Između biološkog i društvenog rođenja: (Ne)zaštićenost (nerođene) djece u kulturama antičkog svijeta” dr. sc. Ivica Musa iz Hrvatske pokrajine Družbe Isusove želio je naznačiti neke pristupne vidike razumijevanja svijeta antičkih kultura u susretu s fenomenom ljudskoga života koji nastaje. O abortusu u kršćanstvu u zajedničkom izlaganju “Ranokršćanski stav o pobačaju” govorili su prof. dr. sc. Ante Mišić i izv. prof. dr. sc. Ivan Antunović. Dr. sc.  Mikolaj Martinjak održao je izlaganje naslova „Abortus: gnostička dogma“.

Drugi dio skupa započeo je predavanjem izv. prof. dr. dc. Danijela Miščina na temu „Emmanuel Levinas i vrednota života“. U ovome je dijelu svoje predavanje „Robert Spaemann: filozof u obrani života“ održao dekan Fakulteta filozofije i religijskih znanosti prof. dr. sc. Ivan Šestak. U nastavku su prof. dr. sc. Ivan Korprek i doc. dr. sc. Ines Skelac imali predavanje „M. Scheler i B. Hellinger o mjestu i posljedicama abortusa u ‘poretku ljubavi’“. Posljednje izlaganje ovoga dijela održao je doc. dr. sc. Ivan Čulo s temom „Suvremene devijacije shvaćanja ljudskih prava u kontekstu njihova nastanka i izvornoga značenja“.

Treći dio skupa bavio se pravnim pogledom na abortus. Izložena su tri predavanja. Ivan Branimir Pavičić osvrnuo se na odluku Vrhovnog suda SAD-a u predmetu Dobbs, dok su prof. dr. sc. Anita Blagojević i izv. prof. dr. sc. Ivana Tucak s Pravnog fakulteta Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku nastavile dijalog izlaganjem „Pravo na pobačaj i (ne)mogući utjecaji odluke DOBBS na suvremene pravne trendove“. Predavanje „Kanonsko-pravna normativa abortusa“ održao je izv. prof. dr. sc. Alan Modrić s Fakulteta kanonskoga prava Papinskoga sveučilišta Gregoriana u Rimu.

Profesor Ivan Platovnjak iz Ljubljane svojim je predavanjem „Emotional and spiritual healing after abortion“ otvorio četvrti dio skupa s temom psihologija i psihoterapija o abortusu. Nakon njega uslijedila su predavanja doc. dr. sc. Antuna Volenika s Fakulteta filozofije i religijskih znanosti naslova „Preživljeni pobačaj, studija slučaja“ te doc. dr. sc. Erika Brezoveca s Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu pod nazivom „Društvo i pobačaj — ideologije, vrijednosti i polarizacija“. Posljednje predavanje u ovome dijelu skupa naslova „Rachel’s Vineyard Retreats“ održao je o . Tomaž Mikuš SJ iz Ljubljane.

Peti i posljednji dio skupa usredotočio se na bioetiku. Doc. dr. sc. Luka Janeš s Fakulteta filozofije i religijskih znanosti otvorio je ovaj dio skupa izlaganjem „Abortus života ili pobačaj smrti? Integrativno-bioetički osvrt“. Uslijedilo je predavanje dr. sc. Marijane Kolednjak, također s Fakulteta filozofije i religijskih znanosti, naslova „Religija, moral i politika: rasprava o pobačaju“. Izv. prof. dr. sc. Suzana Vuletić s Katoličkoga bogoslovnoga Fakulteta u Đakovu Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku održala je predavanje pod nazivom „Bioetička prosudba farmakološkoga pobačaja interceptiva i kontragestativa“, dok je posljednje predavanje na skupu naslova „Moralno-bioetička perspektiva pobačaja — ljudski život ‘na rubu zakona’“ izložio dr. sc. Damir Šehić s Teološko-ketehetskoga odjela Sveučilišta u Zadru.

Zanimljiva i uvijek aktualna tema ovoga skupa rezultirala je velikim odazivom kako zainteresiranih slušača, tako i medija.

Međunarodni znanstveni skup „O abortusu interdisciplinarno“ medijski su popratili Hrvatski radio,Informativna katolička agencija i Laudato TV.

KNJIŽICA SAŽETAKA