Opis i ciljevi projekta
Čovjek je i razumsko ali i društveno biće. Biće potrebno drugoga i usmjereno na drugoga. Biće razuma i emocija, ali i biće odnosa koje u susretu s drugim i drugačijim dijeli i upoznaje sebe samoga. Stoga se opravdano postavlja pitanje o naravi niti koja ljude povezuje, o toj tankoj liniji života što tvori međuljudske odnose. Ta se nit naziva empatijom koja kao složen konstrukt predstavlja osnovu svakoga odnosa. Empatija nas čini društvenim bićima sposobnima za dijeljenje emocija i reagiranja, za razumijevanje i suradnju (Bošnjaković, Radinov, 2018, 123). Empatiju stoga valja razumjeti kao preduvjet odnosa za koji je poznato da je osnova brige za fizičko i mentalno zdravlje bilo kojega čovjeka. No što je empatija? Što je to što nas povezuje? To je pitanje koje odgovor potrebuje iz filozofijske, sociološke, psihološke, psihijatrijske i psihoterapijske perspektive. Stoga, u vidu razvoja dijaloga filozofije, drugih znanosti, kulture i društva, te očuvanja brige o mentalnom zdravlju, uočavamo da je znanstveno relevantno i društveno korisno barem troje: (a) znanstveno istražiti i prezentirati najpoznatije odgovore na pitanje o naravi empatije; (b) široj društvenoj zajednici pružiti praktičnu podršku organizacijom niza radionica, te (c) otvoriti raspravu o značaju empatije u religijskom kontekstu organizacijom niza tribina.
Projektne aktivnosti:
Kako bi ostvarili željene ciljeve sudionici projekta Što nas povezuje? kroz ožujak i travanj 2025. godine organizirati će: (a) znanstvenu konferenciju Mnoga lica empatije, (b) niz tribina pod nazivom Empatija – mostovi ljubavi, te (c) niz radionica pod nazivom Škola empatije.
Pozivamo i vas da aktivno sudjelujete u ostvarenju ciljeva ovoga projekta, te otkrijete detalje o navedenim događanjima, pratite najave i rezultate projekta pritiskom na pripadajuće izbornike:
Kontakt
Voditeljica projekta:
doc. dr. sc. Marina Novina, Fakultet filozofije i religijskih znanosti, Sveučilište u Zagrebu
Suradnici na projektu:
prof. dr. sc. Anto Gavrić, Fakultet filozofije i religijskih znanosti, Sveučilište u Zagrebu, voditelj Instituta sv. Tome Akvinskog
prof. dr. sc. Rea Fulgosi Masnjak, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Sveučilište u Zagrebu
izv. prof. dr. sc. Saša Horvat, Medicinski fakultet, Katedra za društvene i humanističke znanosti u medicini, Sveučilište u Rijeci
doc. dr. sc. Ines Skelac, Fakultet filozofije i religijskih znanosti, Sveučilište u Zagrebu
dr. sc. Ana Grgić, Institut za filozofiju, Zagreb
mr. sc. Teodora Not, Centar za rehabilitaciju, Zagreb
Tihana Iviček, Amigdala centar, Zagreb
Andrija Piskać, mag. psych. Fakultet filozofije i religijskih znanosti, Sveučilište u Zagrebu