Uvjeti za upis kolegija: Upis diplomskog studija
Oblik izvođenja nastave: ( tjedno p+s/v: 2+1)
predavanja + vježbe
Cilj predavanja jest u pružanju što bolje informacije o suvremenim strujanjima na širokom polju analitičke filozofije i njihov odnos prema klasičnim filozofskim pitanjima, kritički se osvrnuti i prokomentirati temeljne tekstove.
Predavanja se ograničuju samo na glavna pitanja te u naše vrijeme veoma razgranate problematike. Nakon kratkog povijesnog pregleda i isticanja najvažnijih filozofa koji su se istakli na tom području (Frege, Russell, Moore, Wittgenstein, Ryle, Austin, Strawson, Quine i dr.), predavanja se usredotočuju na neka sustavna pitanja. Pitanje filozofskog pristupa jezičnim problemima: empiristički, naturalistički, životni pristup; pitanje jezične analize, “linguistic turn”, pojmovna analiza te problemi jezične analize: teoretske pretpostavke, intencionalnost i mišljenje. U drugom se dijelu obrađuju pitanja semantike i pragmatike. Tu se ističe problem jezične referencije, razlikovanje type/token u određivanju značenja, pitanja holizma, atomizma i strukturalizma. Treći dio se obraća jeziku kao ljudskoj djelatnosti i obrađuje teoriju govornih čina, utjecaj djelatnosti i uporabe na značenje izraza, komunikaciju i informiranje, problem referiranja i prediciranja. Četvrti dio obrađuje termine (terme) kao što su vlastita imena, opći termini, termini za prirodne vrste, sortalni termini, indeksikali i teorije vezane uz ta pitanja. Peti i završni dio obrađuje stavove i iskaze: atomarne, molekularne i složene iskaze, univerzalne i partikularne iskaze, analitičke i sintetičke, apriorne i aposteriorne te nužne i kontingentne iskaze; različite funkcije glagola “jest”: atributivni i konstitucionalni iskazi, iskazi identiteta i egzistencije.
Prisustvovanje predavanjima, sudjelovanje u raspravama, pisanje eseja, učenje literature.
Usmeni i/ili pismeni
ne
30% aktivno sudjelovanje u nastavi; 20% pisanje eseja; 50% ispit
Obavezna:
Wittgenstein, L., Filozofska istraživanja, Beograd 1969; Macan, I., Analitička filozofija (skripta),
Zagreb 1989; Miščević N./Potrč, M., Kontekst i značenje, Rijeka 1987; Miščević, N., Od misli do jezika, Rijeka 1987; Berberović, J., Filozofija Ludwiga Wittgensteina, Sarajevo 1978; Tugendhat, E., Jezičkoanalitička filozofija, Sarajevo 1990.
Preporučena:
Festini, H., Uvod u čitanje Ludwiga Wittgensteina, Zagreb 1992;Keller, A., Sprachphilosophie, Freiburg-München 1979;Runggaldier, E., Analytische Sprachphilosophie, Stuttgart-Berlin-Köln 1990;AA.VV., Philosophical Analysis. An Introduction to Its Language and Techniques, New York 1979;AA.VV., Svest i saznanje. Ogledi iz savremene analitičke filozofije, Beograd 1980;Bob, Hale-Crispin, Wright, ed., A Companion to the Philosophy of Lunguage,
Oxford, 1999; Kutschera, F. von, Sprachphilosophie, München 1975.