info@ffrz.unizg.hr +385 1 2094 440

25. ožujka održana je tribina ciklusa Bioetički horizonti

Naslovnica > Novosti i obavijesti > 25. ožujka održana je tribina ciklusa Bioetički horizonti

25. ožujka 2025. u dvorani „Peter-Hans Kolvenbach“ Fakulteta filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu održana je tribina ciklusa Bioetički horizonti na temu „Smisao života i suicidalnost hrvatskih branitelja u suvremeno doba“. Događaj je održan u organizaciji Centra za bioetiku Fakulteta filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu i  Centar za rehabilitaciju Zagreb.

Kao gosti uvodničari na tribini su sudjelovali: Miro Jakovljević (Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Anita Milas-Anzić (Ministarstvo hrvatskih branitelja, Uprava za savjetodavnu, psihosocijalnu i zdravstvenu pomoć), Zorica Gregurić (Udruga zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara; Centar za potporu i inkluziju i u zajednici), Tanja Belobrajdić (spisateljica, kolumnistica i vukovarska braniteljica), Đuro Đurić (Tigrovi 90/91 Rakitje; Ustanova za sveobuhvatnu skrb Tigrovi), Grgo Prskalo (HVIDR-a Sesvete 91), te Herman Vukušić (KBC Rebro, Zavod za psihološku medicinu). Moderator tribine bio je doc. dr. sc. Luka Janeš.

Nakon pozdravnih riječi koje je u ime fakulteta i u ime provincije družbe Isusove uputio dr. sc. Mikolaj Martinjak, tribina je otpočela minutom šutnje za sve preminule hrvatske branitelje, nakon čega su uslijedila izlaganja gostiju.

Prvo izlaganje održao je Herman Vukušić koji je ukazao na brojne bitne probleme branitelja u republici hrvatskoj, te je u kontekstu svojega rada s braniteljima upozorio na to da je braniteljima potrebna skrb u kontekstu što kvalitetnije i jasnije integracije u opći život društva.

Nakon njega izlaganje je održala Zorica Gregurić koja je detaljno progovorila o vlastitom  radu s braniteljima kao predsjednica Udruge zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara, te u okviru djelokruga Centra za potporu i inkluziju i u zajednici. Time jasno istaknuvši važnost potpore braniteljima.

Treće izlaganje, održao je Grgo Prskalo koji je vlastito obraćanje posvetio palim suborcima i na taj način istaknuo rad HVIDR-e. Uz naglasak na optimistične kreativne primjere borbe i nošenja protiv psihičkih izazova.

Nakon njega izlaganje je održao Đuro Đurić u kojemu se osvrnuo na vlastiti dugogodišnji rad s braniteljima u okviru  Ustanova za sveobuhvatnu skrb Tigrovi, s naglaskom na kreativno umjetničko stvaralaštvo u vidu raznih radionica i održanih izložbi.

Nakon njega izlaganje je održala Anita Milas-Anzić u kojemu je govorila o ulozi Ministarstva hrvatskih branitelja u radu s braniteljima, te je istaknula bitne projekte ministarstva, naglasivši tako važnost institucionalnih i nacionalnih okvira u radu s braniteljima.

Šesto izlaganje održao je Miro Jakovljević koji je o problemima branitelja govorio iz perspektive medicinske struke, čime je ukazao na prednosti i manjkavosti zdravstvene brige oko branitelja. Naglasio je i bitan moment duhovnosti kao vrijedan smjer za prevenciju suicida.

Posljednje izlaganje večeri održala  je Tanja Belobrajdić. Njeno je izlaganje bilo vođeno osobnim iskustvom, iskustvom jedne spisateljice koja je također i veteran rata, koja se zbog dokumentiranja iskustava iz rata susreće s braniteljima i njihovim obiteljima, na što je stavila naglasak u izlaganju.

Po završetku predavanja Tanje Belobrajdić, uslijedila su pitanja i rasprava, a nakon rasprave sudionici su pozvani na zakusku s čime je tribina završena.

Organiziranjem ove tribine organizatori su željeli istaknuti kako su hrvatski branitelji i braniteljice nedvojbeno simbol hrvatske države i hrvatskoga naroda. Da su svojom odvažnošću i žrtvom tijekom Domovinskoga rata omogućili neovisnost i opstojnost Hrvatske nakon gotovo tisuću godina tuđinskih vlada i vladara  (u 2025. godini obilježava se 1100. godina Hrvatskoga Kraljevstva), zbog čega možemo slobodno organizirati tribine i javne skupove! Da su Branitelji, ipak, usprkos unatoč nemjerljivim herojskim zaslugama – danas društveno i politički marginaliziraniji nego ikad. Također i da broj braniteljskih egzistencijskih i psihičkih poteškoća, s naglaskom na suicide i pokušaje suicida, konstantno raste zbog čega je bilo potrebno organizirati javnu raspravu i na taj način ukazati i raspraviti o naznačenim poteškoćama, s naglaskom na ponudu optimističnih iskustvenih i znanstvenih primjera na putu njihove prevencije i općeg podizanja kvalitete života hrvatskih branitelja u sadašnjosti i budućnosti.

Organizatori su tribinom i raspravom koja je uslijedila uspjeli pokazati važnost uloge branitelja u hrvatskom društvu ali i uopće. Međusobno dijeleći svoja iskustva s prisutnima, bilo je vidljivo kako su izlagači i publika bili jedinstvenoga stava da je branitelj,  svojim iskustvom, znanjem i nepokolebljivim duhom osoba koja je vrijedna, koja puno znači drugome i društvu u cjelini, i koja zbog toga što posjeduje tu specifičnu vrijednost ne bi trebala biti stavljena na marginu društva ili od njega osuđivana ili ponižavanja. Dakako, ne radi se tu problemski samo o sklanjanju branitelja iz društva nego i o posljedicama koje to marginaliziranje ima po njih, zbog čega i treba javno govoriti o problemima koje branitelji imaju. Nažalost, po branitelje ali i ostale koji to nisu, a nalaze se u sličnim situacijama, stanje je alarmantno, i hrvatski branitelj je samo mali dio te globalne alarmantne priče. Postoji stoga, dvostruko razočaranje: razočaranje društva braniteljem i razočaranje branitelja društvom, a prethodnik tom razočarenju je postupanje čovjeka prema čovjeku, a zatim i institucije prema pojedincu. Ovom se tribinom na svjetlo iznijelo niz problema s kojima je ta vrijedna skupina ljudi suočena, a također je ponuđeno i pregršt svijetla nade i konstruktivnih smjerova, tako pobudivši nadu u bolju budućnost života i statusa branitelja u hrvatskome društvu.

Filip Martin Svibovec


POGLEDAJTE GALERIJU

Ostale novosti i obavijesti

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.